Kovács Richárd

Kovács Richárd

1988-ban 12 évesen két hasonlókorú barátommal felkerestük a Szentendre határában található Saskövi-barlangot. Zseblámpával és botokkal felszerelkezve egymást biztatva, többszöri próbálkozásra sem mertük teljesen hosszában bejárni. Utólag visszatekintve mégsem volt kudarc az a nap, mert ha nem is túl dicsőn, de így kezdődött el a barlangász pályafutásom. Aztán egy könyv végképp megpecsételte a sorsomat: Jakucs László - Felfedező utakon a föld alatt.
Barátaimmal sorra kerestük fel ezután a kisebb-nagyobb pilisi barlangokat, majd ’89-ben csatlakoztunk a frissen alakult MÁFI Barlangkutató Csoporthoz. Beiratkoztam a MYOTIS Egyesület alapfokú tanfolyamára, így eljuthattam Aggtelekre és Bükkbe, azokba a nagy barlangokba, melyekről addig csak olvastam. ’90-ben a MÁFI Csoporttal térképeztük és kutattuk a Ferenc-hegyi-barlangot, itt éltem át első felfedezésemet. A felfedezés élménye teljesen magával ragadott, pedig csak egy kis fülkébe jutottam, azóta is az érzést keresem. ’91-ben kezdtük meg a Csévi-szirtek barlangjainak kutatását, ami attól kezdve heti rendszerességgel zajlik. Ez a vidék, mint második otthonom ajándékozott meg a legtöbb élménnyel, s bárhol is jártam a világban oda mindig visszavágytam. Ott tanultam meg mit is jelent a barlangkutatás és barlangásznak lenni. ’91-től a barlangászattal párhuzamosan elkezdtem a hegy- és sziklamászást. Többször jártam a Tátrába, ’92-ben megmásztam a Gross Glocknert és elvégeztem egy alapfokú sziklamászó tanfolyamot. Következő évben sikerült feljutni a Mont Blanc-ra, majd a Kilimandzsáróra. Elvégeztem egy téli és egy nyári magashegyi tanfolyamot, a hegymászás is fő szenvedélyemmé vált. Az Alpokban 19 négyezres csúcsra jutottam fel, majd ’95-ben egy Kaukázus túra során sikerült az Elbrusz mindkét csúcsát megmászni. A hegymászást és a barlangkutatást nem tudtam együtt csinálni, döntenem kellett, hogy mivel szeretnék foglalkozni. A hegyi túrák szép lassan a háttérbe szorultak, míg a barlangkutatást egyre aktívabban végeztem. Ennek meg is lett az eredménye, hiszen a Csévi-szirteken több mint 18 kilométer új részt fedeztünk fel kutatótársaimmal, de az ország több barlangjában is jópár felfedezésben részt vehettem. Külföldön is sikerült néhány igazán szép és nagy barlangba eljutnom. Legtöbbet Spanyolországban jártunk, ahol két 1000 méternél mélyebb barlangba is lejutottam. A barlangjárás mellett kedvenc időtöltésem még a kanyonozás, síelés, via ferrata túrák. Szeretek fotózni és filmeket készíteni. Szerencsésnek tartom magam, mert az elmúlt 28 évben több mint 3900 napot tölthettem el utazással és túrázással.

Date

2018. július 09.

Tags

alapító tag, elnök